Przeciwwskazania zdrowotne do skoków spadochronowych

Skok ze spadochronem może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących i najlepiej zapamiętanych momentu w życiu każdej osoby. Nie jest to jednak aktywność, w której uczestniczyć mogą wszyscy – jak to bywa w przypadku wszystkich ekstremalnych sportów podnoszących poziom adrenaliny we krwi, obowiązują ograniczenia dotyczące współpracy z instruktorem skaczącym z Klientem w tandemie. Zanim umówisz więc wolny termin i będziesz gotowy lub gotowa podbić przestworza, upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania, a Twojemu zdrowiu nic nie zagraża.

Przeciwwskazania zdrowotne do skoków spadochronowych

Skakanie ze spadochronem jest surowo zabronione osobom, które borykają się z dolegliwościami kręgosłupa (złamania, poważne skrzywienia lub podatność na kontuzję). To samo dotyczy tych, którzy cierpią na łamliwość kości kończyn – mogą oni ucierpieć podczas podczas procesu, a instruktor w żaden sposób nie będzie mógł udzielić pierwszej pomocy znajdując się kilka kilometrów nad ziemią.

Zastrzeżenia obowiązują również dla pacjentów cierpiących na poważne schorzenia układu oddechowego lub/i krwionośnego. Szok spowodowany nowych doświadczeniem może zadziałać niefortunnie, uaktywniając obecne problemy, uniemożliwiając złapanie oddechu lub nawet, w ekstremalnych przypadkach, powodując zatrzymanie pracy serca.

Zabrania się również wykonywania skoku osobom z poważnymi chorobami psychicznymi, szczególnie, jeśli są one związane z panicznym strachem oraz chaotycznym, niekontrolowanym zachowaniem. Mogą one stworzyć zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również i dla instruktora, zatajenie więc informacji o opisywanych schorzeniach jest poważnym wykroczeniem i nie jest zalecane. Ta sama zasada obowiązuje osoby z padaczką oraz będące pod wpływem środków odurzających.

Wbrew obiegowej opinii, skoki ze spadochronem są dostępne dla Klientów niepełnoletnich oraz dla osób w wieku emerytalnym – wymaganiami są przekroczenie minimalnej granicy wzrostu (zwykle jest to 120 cm) oraz brak otyłości (przeważnie przyjmuje się osoby w granicy do 100 kg).