Dyscyplina Skysurfing

Akrobatyka Powietrzna na desce

Skysurfing stanowi hybrydę dwóch sportów, spadochroniarstwa oraz surfingu. Poza standardowym ekwipunkiem, z którego zawsze korzystają skoczkowie, ta dyscyplina wymaga użycia specjalnej deski. Chociaż z wyglądu przypomina ona standardową deskę snowboardową, to w rzeczywistości nieco się od niej różni.

Jest od niej sztywniejsza i posiada inny rodzaj zapięcia. Znajdujące się na niej zapięcie umożliwiają łatwe uwolnienie się od deski, w razie zagrożenia. Dzięki niej możliwe jest surfowanie w powietrzu i wykonywanie różnego rodzaju figur.

Ze względu na to, że skysurfing należy do niebezpiecznych dyscyplin, uprawiać go powinni jedynie doświadczeni skoczkowie. Wszystko dlatego, że deska, przypięta do stóp, stawia duży opór powietrzu i może spowodować, że ciało skoczka wpadnie w niekontrolowane obroty. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem, najczęściej korzystają z mniejszych desek, których rozmiar sprawia, że stawiają mniejsze opory.

Podczas uprawiania tej dyscypliny, skoki oddawane są z 4000 – 5000 metrów. Poza zawodnikiem skacze również kamerzysta, który ma nagrać wykonywane ewolucje. Punktowane są wykonywane ewolucje oraz estetyka całego układu.