Czy i w jakim wieku dzieci mogą już skakać ze spadochronem?

Nikt nie zaprzeczy, że powinniśmy spełniać marzenia niezależnie od metryki. Również te o swobodnym szybowaniu przez podniebną przestrzeń! Chcesz sprawić przyjemność swojej pociesze i zagwarantować jej niezapomniane przeżycia, ale zastanawiasz się, czy dzieci mogą skakać ze spadochronem i od jakiego wieku jest to możliwe? Nie wiesz, jak wygląda skok i jakie warunki trzeba spełnić, aby był możliwie jak najbardziej bezpieczny dla najmłodszego członka rodziny? Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas poradami na temat powietrznej przygody dla najmłodszych, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Skok w tandemie – od jakiego wieku?

Skok ze spadochronem w tandemie to aktywność, która polega na wykonaniu skoku w towarzystwie zawodowego instruktora. Czy dzieci mogą skakać w tandemie? To zależy – jeśli dziecko jest gotowe na przeżycie ekstremalnych wrażeń, a do tego spełnia warunki, wymienione w kolejnym akapicie, to jak najbardziej może skoczyć ze spadochronem. Wybór skoku w tandemie daje nam pewność, że najmłodsi nie będą wykonywać go samodzielnie – cały czas pozostają pod fachową opieką wyszkolonej osoby dorosłej.

Choć nie istnieją ograniczenia wiekowe, które mogą przeszkodzić dzieciom w spełnieniu tego pięknego marzenia (polecamy zdrowy rozsądek), zalecane jest, aby miały one minimum 7-8 lat. Aby wykonać skok ze spadochronem w tandemie, dziecko musi mierzyć co najmniej 120 cm i ważyć nie więcej niż 100 kg. Maluch nie może również mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby mu skorzystanie z tej emocjonującej rozrywki. To kwestie niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, podpisaną na lotnisku w obecności instruktora. Przed skokiem instruktor chwilę porozmawia z dzieckiem aby stwierdzić, że młody człowiek na pewno chce to zrobić z własnej woli 

Bezpiecznie z instruktorem

Na wstępie młody pasażer bierze udział w krótkim szkoleniu przeprowadzanym przez wykwalifikowaną osobę. Następnie zostaje przypięty za pomocą specjalistycznej uprzęży do uprzęży instruktora. To właśnie na certyfikowanym fachowcu spoczywa obowiązek czuwania nad przebiegiem wydarzenia zgodnie z zasadami i przepisami. Oboje zostają wyposażeni w dwa spadochrony – główny i zapasowy z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci automatycznego systemu otwierającego czaszę zapasową na odpowiedniej wysokości.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko przeżyło coś niesamowitego i być może rozwinęło nową pasję – nie obawiaj się! Zaufaj zespołowi profesjonalistów, którzy zrealizowali już tysiące skoków w tandemie z osobami z każdej grupy wiekowej i zapewnili im niezapomniane wspomnienia.

Pamiętaj jednak, że jest to sport bezpieczny warunkowo – jednym z warunków jest przestrzeganie zasad i przepisów. Nie każde dziecko jest gotowe, aby wziąć udział w skoku spadochronowym bo nie każdy młody człowiek jest gotowy na tak wielkie emocje i taką dawkę adrenaliny. Trzeba mieć na uwadze, że jednak jest to sport ekstremalny i nie jest bezpieczny w stu procentach aczkolwiek nasi doświadczeni instruktorzy zawsze dbają o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Używamy tylko certyfikowanego sprzętu spadochronowego amerykańskiej firmy UPT marki SIGMA, uważanego za najlepszy na świecie, sprzęt przechodzi cykliczne przeglądy wykonywane przez wykwalifikowanych riggerów (mechaników spadochronowych).